Az Országgyűlés 2000. június 13-án elfogadott határozata értelmében minden év február 25-én tartják „a kommunizmus áldozatainak emléknapját”.
Iskolánkban a Galériában berendezett kiállítással emlékeztünk meg a gyásznapról, a Porta előtti képernyőn pedig videó és PPT-összeállítást lehetett megtekinteni (Samu Sándor tanár úr szervezésében és összeállításában).
1947. február 25-én Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt főtitkárát a megszálló szovjet katonai hatóságok jogtalanul letartóztatták és a Szovjetunióba hurcolták. A mentelmi jogától megfosztott képviselő hozzávetőleg kilenc évet töltött börtönökben és munkatáborokban. Szabadon engedése után pár évvel, 1959-ben, 51 évesen halt meg.
Álljon itt Méray Tibor visszaemlékezése Kovács Béláról, „Nagy Imre élete és halála” című könyvéből:
Méray Tibor: Nagy Imre élete és halála
(részlet)
„De az újak közül talán csak Kovács Béla neve kelt osztatlan örömöt és várakozást. Kovács a Kisgazdapárt főtitkára volt, népszerű parasztpolitikus, aki nem volt hajlandó behódolni Rákosiéknak. Összeesküvéssel vádolták meg s mikor a Kisgazdapárt nem egyezett bele, hogy képviselői mentelmi jogát felfüggesszék s így bíróság elé állítsák, az oroszokkal hurcoltatták el. Évekig raboskodott a Szovjetunióban s csak pár hónapja tért haza, betegen. Soha nem piszkolta be magát semmivel; töretlenebb múlttal állhatott a nép elé, mint a vele egy pártból való Tildy Zoltán, aki most ugyancsak bekerült a kormányba.”