Iskolánkba december elején „ellátogatott” a Zachor Alapítvány a Társadalmi Emlékezetért civil oktatási szervezet Nézőpontok: 1956, a civilektől a nagypolitikáig című vándorkiállítása.
Mivel a 12. évfolyamos diákok ez idő tájt foglalkoznak a történelem tananyagban az 1956-os forradalom témájával, ehhez kapcsolódva vált aktuálissá ez a kiállítás és jutott el hozzánk Budapestről.
Az interaktív vándorkiállítás 4 + 1 molinón keresztül mutatja be az ’56-os forradalom különböző nézőpontjait a következő témákban: nemzetközi háttér, sajtó, civilek, megtorlás.
A tablókon a szabadságharc egy-egy mozzanata olvasható csak. A bővebb információkhoz, a személyes történelem megismeréséhez a QR kódok által jutnak hozzá a tanulók, interaktívan az egykori résztvevők visszaemlékezéseit videóinterjúk formájában nézhetik meg. Iskolánk 12. évfolyamos diákjai az etika vagy történelem óra keretében a tablók anyagaival ismerkedtek és ehhez kapcsolódóan feladatokat oldottak meg, amelyek elsősorban a forráselemzést, kritikai gondolkodást és a véleménykifejtést segítették elő. Végzőseink kíváncsiak voltak az egykori szemtanúk történeteire, érdeklődve a személyes történelem iránt, élvezettel bővítették ismereteiket.
A kiállítást az Európai Bizottság „Europe for Citizens” programja által támogatott 1956 és a propaganda – információ vagy manipuláció? című nemzetközi projekt keretében készítette a Berzsenyi Dániel Gimnázium csapata (felkészítő tanár: Mészáros Mónika) a Zachor Alapítvány és a USC Soá Alapítvány támogatásával.
Biácsi Hajnalka, a kiállítás szervezője